11 Listopada

Utworzono dnia 12.11.2023

Środowiskowe Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole.

„Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie,
szum gałęzi, listopadów przemijanie.
Warto się czasem zasłuchać w grobów ciszę,
by mowę wieków usłyszeć
One mówią..”

10 listopada 2023 roku w naszej szkole zorganizowane były Środowiskowe Obchody Święta Niepodległości. Pełni powagi i zadumy pochyliliśmy się nad historią i poświęceniem naszych przodków, by dziś móc żyć w wolnej i niepodległej ojczyźnie.

Uroczystość odbyła się w godzinach popołudniowych na naszej pięknej hali sportowej i wzięli w niej udział nie tylko wszyscy uczniowie naszej szkoły, grono pedagogiczne, pracownicy obsługi i administracji. Miło nam było także gościć: Wójta Gminy Żytno, pana Mirosława Ociepę, radnych gminnych i sołtysów obwodu terenu naszej szkoły, byłą panią Dyrektor, Barbarę Koper, jak również rodziców, babcie, dziadków oraz absolwentów.

Rozpoczęliśmy od wprowadzenia flagi państwowej i głośnym odśpiewaniem hymnu, po czym głos, w imieniu nieobecnej pani Dyrektor, Joanny Małek, zabrała pani Lucyna Pryt. Powitała wszystkich przybyłych na uroczystość i przypomniała o pięknej i ważnej tradycji świętowania niepodległości i wolności, wywalczonej przez pokolenia naszych bohaterskich rodaków.

W dalszej kolejności na szkolnej scenie pojawił się: taniec, aranżacje muzyczne pieśni i piosenek patriotycznych, wzruszające wiersze i scenki okolicznościowe. A wszystko to w wykonaniu naszych zdolnych uczniów, których występ poruszył niejedno serce i wywołał łzę w oku. Nie sposób było pozostać obojętnym, słuchając historii o poświęceniu żołnierzy, cierpieniu umierających, losach rozdzielonych rodzin, czy opisów piękna ojczyzny widzianych oczyma młodych pokoleń.

Ten wieczór był dla wszystkich lekcją patriotyzmu, szacunku wobec dokonań przodków oraz lekcją czerpania radości z możliwości bycia razem i wspólnego świętowania kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie na uroczystość, uczniom zaś gratulujemy wspaniałego występu i niezwykłych wzruszeń.

Zapraszamy również do obejrzenia filmu, który już zagościł na szkolnym kanale Youtube ---> https://youtu.be/hngNobVnkrc​

Tekst

M. Kowalska