Gminny Konkurs Kaligraficzny
25 maja 2026r. w naszej szkole zorganizowany został Gminny Konkurs Kaligraficzny. Przystąpili do niego uczniowie trzech szkół podstawowych z terenu gminy Żytno.
Konkurs przeprowadzony był w dwóch kategoriach wiekowych: uczniów klas V-VI oraz VII- VIII.
Zadaniem uczestników było własnoręczne przepisanie przygotowanych przez organizatorów tekstów – na kartkach bez liniatury oraz wykonanie ozdobnego inicjału, oczywiście według własnego pomysłu. Młodsi uczniowie mierzyli się z wierszem J. Tuwima pt.” Słówka i słufka”, starsi zaś przepisywali wiersz pt. „Jest taki kraj”.
Celem konkursu było promowanie sztuki kaligrafii – czyli estetycznego, starannego odręcznego pisania oraz wyrabianie nawyku cierpliwości, dokładności i spokoju.
Komisja konkursowa, oceniając prace uwzględniła głównie: staranność, kształt liter i sposób ich łączenia, estetykę pisma- tekst bez skreśleń i poprawek, proporcjonalność liter oraz rozmieszczenie tekstu. Biorą pod uwagę powyższe kryteria, wyłoniono laureatów:
kategoria klas: V- VI:
I miejsce: Paulina Bednarska - PSP im. H. Sienkiewicza w Żytnie
II miejsce: Lena Nowak - PSP im. H. Sienkiewicza w Żytnie
III miejsce: Lena Kucharska - PSP w Borzykowej
kategoria klas: VII- VIII:
I miejsce: Maja Kowalska – PSP im. H. Sienkiewicza w Żytnie
II miejsce: Aleksandra Zasada – PSP im. Heleny i Aleksandra Ostrowskich w Silniczce
III miejsce: Wiktoria Oberska – PSP w Borzykowej
Gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałych umiejętności oraz życzymy rozwijania się w trudnej sztuce kaligrafii.
Dziękujemy paniom: Danucie Knop, Agacie Nowak, Iwonie Łysakowskiej, które w rzetelny sposób oceniły prace konkursowe oraz panu Tomaszowi Zaskórskiemu za projekt dyplomów i własnoręczne ich wypisanie piórem maczanym w atramencie.
Organizatorki konkursu : M. Śliwakowska i M. Kowalska



