Tatry

Utworzono dnia 28.05.2024

Wycieczka do Zakopanego

W dniach 20.05. - 21.05.2024 r. uczniowie klas IV- VII uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Zakopanego. Opiekę nad dziećmi sprawowali wychowawcy poszczególnych klas. Program wycieczki był pełen atrakcji i ciekawostek oraz dostosowany do możliwości naszych uczniów. Nikt nie miał czasu na nudę i narzekanie.

Naszą przygodę z górami rozpoczęliśmy od wyprawy do Doliny Strążyskiej. Wolnym tempem dotarliśmy w okolice Wodospadu Siklawica. Niestety, drobny deszcz spowodował ,że wygrały względy bezpieczeństwa i nie obejrzeliśmy go z bliska. Cóż, nikt nie chciał ryzykować skręcenia kostki… tym bardziej, że czekały na nas kolejne atrakcje. I to jakie?! Iluzja Park – tutaj przekonaliśmy się na czym polega iluzja. Faktycznie zastanawialiśmy się czy wierzyć własnym oczom, czy zdać się na rozum lub intuicję? Doświadczyliśmy siły halnego wiejącego 156 km/h, zobaczyliśmy krople deszczu lecące do góry, lewitowaliśmy, znikaliśmy, wykonywaliśmy saldo na snowbordzie pod lecącym helikopterem! To tylko część niespodzianek zaskakujących nas w tym miejscu. Jednym słowem: rozrywka przez duże R. Pełni wrażeń udaliśmy się na krótki spacer po Krupówkach, by następnie udać się do pensjonatu Danuta w Białym Dunaju. Tutaj, po zakwaterowaniu i zjedzeniu pysznej obiadokolacji, pospacerowaliśmy po okolicy, a wieczorem… Wieczorem dzieci zaskoczyły przypływem energii, którą spożytkowały na dyskotece. Na parkiecie królowały dobrze znane wszystkim przeboje, które porwały do tańca nawet najbardziej studzonych. „Coco Jambo” to z pewnością piosenka tej wycieczki! Kto był z nami, z pewnością to potwierdzi.

Drugi dzień, pełen słońca to czas poznawania kolejnych zakopiańskich perełek. Obejrzeliśmy na Jaszczurówce drewnianą kaplicę pod wezwaniem Serca Jezusowego wybudowaną w latach 1904 -1906 bez użycia gwoździ! Kaplica ta jest jednym z najpiękniejszych pomników sztuki i stylu zakopiańskiego w Polsce. Następnie udaliśmy się na skocznię Wielką Krokiew, by z bliska i na żywo poczuć emocje, które towarzyszą skoczkom narciarskim. Ufff – na samą górę dotarli najbardziej odważni. Odwiedziliśmy także zakopiańską nekropolię, której budowa rozpoczęła się w 1850 r. Mowa tu o Cmentarzu na Pęksowym Brzysku, gdzie pochowani są m.in. Kornel Makuszyński i Stanisław Witkiewicz. Mieliśmy okazję poznać tajniki powstawania oscypków i gołek - serów, które są symbolem naszych gór. Zobaczyliśmy krok po kroku, wszystkie etapy ich produkcji zgodnie z tradycyjną recepturą. To wszystko działo się w Muzeum Oscypka, gdzie gwarą góralską powitał nas i pięknie opowiadał różne ciekawostki przesympatyczny baca. Każdy z nas mógł także przygotować sobie własny oscypek.

Ostatnią z zaplanowanych atrakcji był spacer po Krupówkach i możliwość zakupu pamiątek, bo jakże wrócić bez ciupagi, magnesów czy pocztówki? Przywieźliśmy również wspaniałe i niezapomniane wrażenia, które będą nam towarzyszyć do...kolejnej wyprawy! Zatem, do zobaczenia w kolejnych etapach poznawania naszego pięknego kraju!

Tekst M.Kowalska

Tatry